Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa
Melayu
Nama Guru:
Azman Bin Adumi
Tarikh : 23
Ogos 2012
Masa : 60
Minit
Tahun : 5
Bestari
Tema : Semangat
Patriotisme
Tajuk : Malaysia
Yang Tercinta
Bil. Murid : 35
Objektif Pembelajaran:
Pada
akhir pembelajaran, murid dapat:
I.
Mengemukakan pendapat yang bernas
dan sesuai dengan tajuk yang dipelajari.
II.
Membuat catatan isi-isi penting yang terdapat dalam sajak yang dibaca.
III.
Melahirkan perasaan dengan menggunakan bahasa yang puitis.
Hasil Pembelajaran Utama :
3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti yang terancang.
Aras 1(i) – Mengemukakan hujah
yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi dan sebutan yang betul.
Hasil Pembelajaran Khusus :
7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera dan
bukan sastera yang berkualiti untuk meningkatkan dan memperkukuh minat membaca.
Aras 3 (i).
Menceritakan isi kandungan bahan yang dibaca dengan jelas dan terperinci.
11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik
dalam sesebuah karya.
Aras 2 (i).
Menyatakan pendapat tentang sesebuah
karya secara kritis dan kreatif
Kemahiran Bahasa :
1. Kemahiran
mendengar
i. Murid
akan mendengar soalan-soalan yang dikemukakan oleh guru secara teliti.
2. Kemahiran
bertutur
i. Murid
diberi peluang untuk menyanyi dan mendeklamasikan sajak.
3. Kemahiran
membaca
i. Murid
akan membaca setiap bait puisi dan soalan-soalan yang diberikan oleh cikgu.
4. Kemahiran
menulis
i. Murid
akan menulis di setiap ruangan yang disediakan di dalam lembaran soalan yang
disediakan oleh guru.
Sistem Bahasa :
1. Tatabahasa
a. Sinonim
b. Jenis-jenis
ayat; Ayat Tunggal, Ayat Majmuk
2. Sebutan
dan Intonasi
a. Sajak
3. Kosa
kata
a. Ungkapan
Kemahiran Bernilai Tambah :
I.
Kemahiran Berfikir : Menjana
idea, menghubungkait dan membuat kesimpulan.
II.
Belajar Cara Belajar :
Mendengar aktif dan menghurai.
III.
Pembelajaran
Kontekstual : Perkaitan antara isi pelajaran iaitu mengenai Negara Malaysia
dengan pengalaman harian murid.
IV.
Kecerdasan Pelbagai: Muzik,
interpersonal, intrapersonal dan verbal-linguistik.
Konsep 5P
1. Pengabungjalinan
a. Kemahiran
bertutur dan menulis
2. Penyerapan:
a. Sikap
menghargai negara kita
3. Penilaian
a. Soal
jawab secara spontan
4. Pengayaan
a. Perbincangan
5. Pemulihan
a. Imbas
kembali
Bahan Bantu Mengajar
I.
Komputer riba
II.
Projektor LCD
III.
Radio
IV.
CD
V.
Bendera (Jalur
Gemilang)
Pengetahuan Sedia ada murid
Murid
tahu serba sedikit mengenai negara Malaysia dan lagu-lagu patriotik.
Nilai-nilai murni
a) Patriotik
b) Bersyukur
c) Kerjasama
d) Kebebasan
e) Hormat-menghormati
Langkah & Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set
Induksi
(5
Minit)
|
Lagu Jalur Gemilang
Soalan lisan;
·
Bilakah kita mesti
mengibarkan jalur gemilang?
·
Mengapakah kita
mesti mengibarkan Jalur Gemilang?
|
1. Guru meminta murid menyanyikan lagu “Jalur Gemilang”(Klik di sini)
sambil mengibarkan Jalur Gemilang.
2. Murid menyanyi beramai-ramai sambil mengibarkan Jalur
Gemilang.
|
Nilai
:
- Bekerjasama,
-Rasional.
Kemahiran
Bernilai Tambah :
1. Belajar Cara Belajar
- Mendengar secara aktif.
BBB:
- Radio
-Jalur Gemilang
|
Langkah
1
(5
Minit)
|
Setia Kepada Negara
Soalan:
Mengapakah kita mesti
setia kepada Negara?
|
1. Murid menonton dan memerhatikan gambar yang dipaparkan pada skrin
2. Guru bersoal jawab dengan murid secara individu tentang gambar yang
dipaparkan.
|
Nilai
:
- Rasional
Kemahiran
Bernilai Tambah :
1.
BCB
-
Mendengar secara
aktif.
2.
Kemahiran Teknologi
Maklumat dan Komunikasi
-
Penggunaan ICT
3.
Kemahiran Berfikir
-Soalan
BBB :
Komputer riba, projektor
slaid.
|
Langkah
2
(10
Minit)
|
Setia
kepada negara
·
Tayangan LCD
Sajak;
Tanah Pusaka Tercinta
- menyatakan isi yang tersurat dan tersirat
dalam sajak yang dibaca
-menyatakan
maksud perkataan
|
Aktiviti
1
1.Guru
meminta murid untuk membaca dan memahami puisi (sajak )
2.Murid
meneliti, memahami puisi /sajak (Klik di
sini) yang ditayangkan
Aktiviti
2
1. Murid dipecahkan kepada tiga kumpulan. Murid berbincang
tentang isi dan maksud sajak yang diberi
2. Murid mencatat isi-isi penting dan maksud sajak dalam
kertas majung
·
Setiap kumpulan
diminta untuk menyampaikan isi-isi
penting yang terkandung dalam sajak
secara lisan
|
KB: menjana idea,
BCB: menghurai,
Teknik perbincangan
KP: intrapersonal
BBB: kertas majung, komputer riba,
projektor LCD
Nilai:
bekerjsama
|
Langkah
3
(10
minit)
|
Sajak;
Tanah Pusaka Tercinta
·
Menyampaikan sajak
dengan sebutan dan intonasi yang betul
|
Kumpulan
1 – Murid membaca dan melafazkan puisi secara lisan
Kumpulan
2 – Murid diminta untuk mendeklamasikan sajak mengikut sebutan dan intonasi
yang sesuai
Kumpulan
3 – Murid menyanyikan sajak tanpa muzik
·
Guru meminta murid
menilai sebutan dan intonasi rakan mereka.
·
Guru memberikan
ulasan mengenai aspek sebutan dan penyampaian sajak
|
Ilmu: PSK
KB: menjana idea
BCB: bacaan intensif,
Teknik mestamu
KP: interpersonal
Nilai: kesyukuran
BBB:
-komputer riba
-Projektor LCD
|
Langkah
4
(15
minit)
|
Penilaian pengalaman
pembelajaran /refleksi kendiri
|
(Aktiviti Penulisan)
Kumpulan
1 – Murid diminta berbincang dan membina 5 ayat tunggal berdasarkan gambar (klik di sini) yang
diberi
Kumpulan
2 – Murid berbincang dan dikehendaki menulis 5 ayat majmuk berpandukan gambar
yang ditunjukkan
Kumpulan
3 – Guru meminta murid membina 5 ayat yang lengkap berdasarkan perkataan yang
disediakan.
|
Ilmu: PSK
KB: menjana idea
BCB: bacaan intensif,
Teknik mestamu
KP: interpersonal
Nilai: kesyukuran
BBB:
-komputer riba
-Projektor LCD
KB: menjana idea, membuat kesimpulan
BCB: kemahiran menulis
Teknik perbincangan
KP: Intrapersonal
Nilai: Kebebasan
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan
Pelajaran
·
Kognitif –pentingnya
taat kepada negara bagi menjamin perpaduan
|
Guru
dan murid bersama-sama menyanyikan lagu
“ Tanggal 31” (Klik di sini)
dengan
iringan muzik menerusi tayangan skrin(LCD).
|
Ilmu:
Pendidikan
Sivik dan Kewarganegaraan.
KP: Muzik
BBB:
Video
klip “1 Malaysia”
|